Jaki materac do sypialni? Przegląd produktów

Od jakości materaca zależy w dużym stopniu jakość Twojego wypoczynku i stan Twojego kręgosłupa. Kieszeniowy, lateksowy czy z pianki wysoko-elastycznej? Wybór nie będzie już taki trudny,  jeśli zrozumie się właściwości, wady i zalety każdego wypełnienia. Zapraszamy do lektury ! 

Rodzaje materaców

Materac sprężynowy (bonelowy)

Sprężyny bonelowe są stosowane w tapicerstwie od dawna. Kiedyś były pokryte cienką warstwą pianki poliuretanowej, co powodowało, że po jakimś czasie przebijały tapicerkę i wydostawały się na zewnątrz. Obecnie sprężyny bonelowe są pokryte warstwą ochronną, która ma zapobiec wydostawaniu się ich na zewnątrz. Taka warstwa może być wykonana z trawy morskiej, końskiego włosia lub włókna kokosowego (często połączonych z pianką poliuretanową).

Sprężyny bonelowe są połączone ze sobą w zwoje. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Wybierając materac bonelowy, zwróć uwagę na jakość drutu. Może być ona potwierdzona specjalnym certyfikatem (ISO 9001), ale głównym wyznacznikiem jakości jest grubość drutu (im grubszy drut, tym materac lepszy jakościowo). Drut o średnicy 2,2 mm to gwarancja odpowiedniej jakości materaca.

Zalety:

- niska cena, główny koszt budowy materaca, to cena drutu, relatywnie niska. Nie duży jest także wkład pracy tapicera.

Wady:

- materac jest zazwyczaj twardy, przy długotrwałym użytkowaniu wymaga warstwy zewnętrznej, miękkiej lub elastycznej – np. topper czy nakładka,

- kłopotliwe jest wykonanie rozmiarów niestandardowych,

- pokrowce na bonelach są zwykle zaszyte na stałe,

- materac bonelowy ma najmniejszą elastyczność punktową, tzn. słabo dopasowuje się do kształtu ciała. Po ułożeniu się na materacu leżymy trochę jak w hamaku, czyli w obniżeniu od czubka głowy po pięty.

 

Materac kieszeniowy.

Przykład polecany ze sklepu imaterac: Hevea Rehabox Visco Latex. Materace kieszonkowe to w gruncie rzeczy materace sprężynowe. Sprężyny (o mniejszej średnicy i kształcie walca) są umieszczone w specjalnych kieszeniach wykonanych z mocnej tkaniny. Dzięki temu, że nie są połączone i każda z nich działa niezależnie, materac jest bardziej elastyczny i lepiej dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Im więcej sprężyn w materacu, tym jest on bardziej elastyczny i tym lepiej dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Materace z dużą ilością niewielkich sprężyn określa się mianem „multipocket”. Te ostatnie są nowością na naszym rynku, wg producentów udało się utrzymać trwałość i komfort przy mniejszych gabarytach materaca i mniejszej wadze. 

Kupując materac kieszonkowy zwróć uwagę na materiał, którym okryte są sprężyny (tak zwany rodzaj obłożenia). Pianki poliuretanowe są względnie tanie ale nietrwałe, pianki lateksowe i visco – droższe, ale też bardziej elastyczne i trwalsze a także nadają całości materaca nowe funkcjonalności np. lato, zima, strefy twardości itp.

Zalety:

- dosyć dobra elastyczność punktowa,

- możliwość łączenia z piankami o różnej twardości.

Wady:

- przy znacznie wyższej niż w bonelach cenie mamy podobnie krótki okres gwarancji i realnego komfortu użytkowania.

- transport i wnoszenie do domu, zwłaszcza na klatkach schodowych. Materac jest sztywny i dosyć trudno nim manewrować.

Materac lateksowy

Przykład polecany: Hevea Comfort Royal. Wypełnienie materaca lateksowego otrzymuje się w procesie wulkanizacji naturalnej żywicy drzew kauczukowych (Hevea brasiliensis). Naturalny kauczuk jest potem mieszany z lateksem syntetycznym i w ten sposób uzyskuje się elastyczny i wyjątkowo trwały wkład do materaca. Procentowa zawartość naturalnego kauczuku decyduje o jakości materaca. Optymalny dla trwałości produktu i zachowania naturalnych własności lateksu jest stosunek 20% żywicy i 80% lateksu syntetycznego. Producenci często podają na opakowaniu „100%” lateks, co oznacza tylko tyle, że materac jest wykonany w całości z lateksu. 

Lateks jest elastyczny, trwały i zdrowy. Tak w skrócie można określić jego zalety. Warto jednak poświęcić mu nieco więcej czasu do czego zachęcamy.

Materace lateksowe kupujemy na wiele lat. Gwarancja na odkształcenie wkładu obejmuje na ogół 8-15 lat. Należy o tym pamiętać patrząc na cenę tego produktu. Średni koszt materaca lateksowego w popularnym rozmiarze 160/200 to 2500 pln (Hevea Comfort Royal) ale użytkując go nawet „tylko” 10 lat wydamy realnie 0,68 pln za noc. W przypadku materaca kieszeniowego, zakładając 3 letni okres użytkowania  (Rehabox Visco Latex) kwota ta wzrasta do   2,19 pln za noc. Spora różnica.

Uwaga! Warto zwrócić uwagę na grubość wkładu lateksowego. Wkład lateksowy z uwagi na swoją elastyczność wydaje się miękki w dotyku ale jego duża gęstość 50-70 kg/m3 czyli niemal 2 razy więcej niż tradycyjnej pianki poliuretanowej powoduje, że stanowi solidne podparcie dla kręgosłupa w momencie dużego nacisku. Pamiętajcie, że dla małych dzieci i niemowląt warstwa lateksu powinna wynosić minimum 7 cm (Hevea Baby), dla większych dzieci 9-10 cm (Hevea Junior) a dla dorosłych już min. 12 cm (Hevea Family). 

Przy zakupie tak kosztownego materaca, który będzie służył przez wiele lat, warto zwrócić uwagę na możliwość zdejmowania i wymiany pokrowca. Producent powinien zapewnić możliwość dokupienia pokrowca do danego modelu nawet po 4-5 latach od zakupu.

Zalety:

- wyjątkowa elastyczność punktowa, każda strefa ciała użytkownika ma szanse na właściwe podparcie,

- idealny na materac podwójny, ruch jednego użytkownika nie jest odczuwalny i uciążliwy dla drugiej, śpiącej obok osoby,

- materace lateksowe są prawie zawsze dwustronne, co wydłuża ich trwałość,

- antyalergiczne środowisko, wolne od roztoczy i pleśni,

- dobra cyrkulacja powietrza, w tym celu wszystkie bloki lateksu powyżej 3-4 cm posiadają systemy kanalików pionowych,

- trwałość wkładu potwierdzona wieloletnią gwarancją, nawet powyżej 10 lat,

- łatwe czyszczenie, wilgotnym czyścikiem lub parą wodną,

- możliwość stosowania stelaży o wielu płaszczyznach regulacji,

- plastyczność materiału pozwala na wykonanie dowolnego rozmiaru i kształtu.

Wady:

- spory ciężar materaca (gęstość pianki ponad 50kg/m3) i konieczność zmiany stron materaca (gór, dół, lewo, prawo) przekładania kilka razy w roku,

- konieczność zastosowania stelaża elastycznego z rozstawem szczebelków 3-5 cm.

- wysoka cena zakupu.

Materac z pianki wysoko-elastycznej

Przykład polecany Hevea Fitness Cosmo. Pianka wysoko-elastyczna to pianka poliuretanowa o lepszej sprężystości. Zwana czasem zimną pianką – od temperatury spieniania lub pianką HR z angielskiego skrótu High Resilience Foam. Jest to alternatywa dla lateksu. Ma podobną elastyczność – dopasowuje się kształtu ciała i znacznie lepiej przepuszcza powietrze od tradycyjnej pianki tapicerskiej. Pianki wysoko-elastyczne zyskują coraz większą popularność, są powszechnie dostępne ich produkcja w przeciwieństwie do lateksu jest nieograniczona. 

Materace z pianki HR/zimnej są twardsze w dotyku od lateksu i sprężyn kieszeniowych.  Długotrwale użytkowany w domowej sypialni materac wysoko-elastyczny powinien być przynajmniej jednostronnie być wykończony warstwą miękkiej pianki PUR, lateksu lub visco. Warto zwrócić uwagę aby najgrubsza warstwa pianki zastosowanej w materacu miała gęstość min. 30-35 kg/m3.

Zalety:

- cena niższa niż lateksu, przy gwarancji często powyżej 2 lat,

- niska waga materaca,

- dobra elastyczność i podparcie kręgosłupa,

- dobra wentylacja,

- można stosować stelaże bez zagęszczonych szczebelków.

Wady:

- ograniczenie wagowe użytkownika (osoby około 120 kg) powodująca szybkie odkształcenie w miejscach największego nacisku,

- szybkie odbarwienie i utlenianie pianek, wpływa negatywnie na estetykę materaca po 2-3 latach użytkowania,

- krótka gwarancja – z dopłatą zwykle maksymalnie 3-4 lata.

W tym miejscu dodamy, że wersją dla osób, które nie chcą wydawać na materac dużych kwot lub też będzie on używany tylko sporadycznie – są, wciąż produkowane, materace ze zwykłej pianki poliuretanowej tzw PUR. Takie materace można kupić już nawet poniżej 100 pln (80/200, 90/200) złotych. Niestety, materace z pianki poliuretanowej nie zapewniają dobrego podparcia kręgosłupa a ich trwałość jest ograniczona do 300-500 cyklów użytkowania (czyli przespanych na nich nocy).

Materac z pianką termoelastyczną.

Przykład polecany ze sklepu imaterac Hevea Body Comfort. Pianka termoelastyczna to tak zwana pianka leniwa, visco, „NASA”. Taka pianka odkształca się (myślimy tu o odkształceniu trwałym) wolniej niż wysoko-elastyczna Oznacza to, że reaguje na temperaturę ciała i otoczenia. Ciepło, które przenika do wnętrza materaca, sprawia, że jego powierzchnia staje się miękka. Taki materac dopasowuje się szybko do kształtu ciała użytkownika. Należy jednak pamiętać, że przez całą noc ta temperatura w miejscu kontaktu ciało – materac będzie wysoka ponieważ ta pianka bardzo wolno odprowadza ciepło do otoczenia. Materac nie będzie dobrze odbierany przez osoby lubiące chłodne podłoże do spania. Pianka termoelastyczna bardzo często jest stosowana do podkreślenia strony zimowej materaca.

Pianka termoelastyczna jest zbyt miękka aby stanowić samodzielne podparcie dla kręgosłupa – stanowi warstwę zewnętrzną grubosći 3-5 cm lub występuje jako nakładka – topper na istniejący materac lub np. na sofę.

Materace z pianki termoelastycznej są dopasowane do anatomicznej budowy ciała człowieka. Redukują nacisk na tętnice, dzięki czemu w nocy rzadziej zmienia się pozycję snu (mięśnie odpoczywają a krew krąży bez przeszkód). Tego typu materace są polecane dla osób ze schorzeniami kręgosłupa, po zabiegach chirurgicznych czy ze znaczną nadwagą. Wybierają je chętnie użytkownicy sypiający na brzuchu.  

Zalety:

- dobre dopasowanie do anatomicznych kształtów użytkownika.

- plastyczność materiału, możliwość wykonania dowolnego kształtu i rozmiaru.

Wady:

- reaguje na temperaturę, twardnieje w chłodne dni w nieogrzewanej sypialni,

- utrzymuje wysoką temperaturę w materacu co nie jest korzystne dla osób ze skłonnością do nadmiernej potliwości.

I na koniec jeszcze kilka ważnych uwag, do przeczytania przed wyjściem na zakupy.

Pokrowiec

Kupując materac, koniecznie zwróć uwagę na pokrowiec, który okrywa wkład materaca. Jego główną funkcją jest ochrona wkładu przez zabrudzeniem, kurzem, zniszczeniem. Często składa się z dwóch warstw: zewnętrznej i wewnętrznej, dzięki czemu wkład jest chroniony jeszcze lepiej.

Materiały, z których wykonuje się najczęściej pokrowce, to:

Bawełna – może to być bawełniana membrana albo grubsza dziana. Bawełna ma wiele zalet, przede wszystkim jest to materiał naturalny, „oddychający”, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, dobrze odprowadza wilgoć.

Wiskoza - naturalne włókna, pozyskiwane z celulozy (drzewa). Jeśli chodzi o właściwości jest zbliżona do bawełny a w dotyku do jedwabiu. Wiskoza jest materiałem oddychającym i wyrównującym różnice temperatur, posiada duże właściwości wchłaniania wilgoci i z tego względu jest szczególnie przyjazna dla skóry. Poza tym jest miękka i elastyczna, co powoduje, że jest przyjemna dla użytkownika.

Materiały syntetyczne – włókna poliestrowe czy poliamidowe. Są czasem tańsze od naturalnych, ale nie znaczy że gorsze. Wiele zależy do jakości syntetycznych włókien, ważne, żeby były produkowane z certyfikowanych surowców, wtedy mają dobre właściwości antybakteryjne. 

Najczęściej spotykane są pokrowce składające się w 20-40% z włókien naturalnych z domieszką syntetycznych. Taki wariant wykonania gwarantuje uzyskanie funkcjonalności zgodnej z własnościami surowca naturalnego oraz właściwej dla włókien syntetycznych trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Większość pokrowców jest pikowana włókniną albo pianką, co daje materacowi jeszcze lepszą ochronę i bardzo atrakcyjny wygląd.

Przed zakupem sprawdź, czy pokrowiec materaca można zdjąć i prać lub czyścić. To bardzo ważna i niezbędna opcja w materacu, który ma być z nazwy i założenia antyalergiczny i służyć długie lata.

Pokrowce mogą posiadać specjalne dodatki, dzięki którym ich właściwości są jeszcze lepsze:

  • Wyciąg z aloesu – często w postaci żelu. Ma właściwości odmładzające skórę. Oczywiście trzeba pamiętać, że po kilku praniach  i regularnym użytkowaniu (zwykle po 2 latach) traci swoje właściwości.
  • AEGIS (microbe shield) – specjalna technologia polegająca na pokryciu materaca najbardziej efektywną powłoką antybakteryjną w postaci wyciągu z wielu gatunków ziół o znanych własnościach ochronnych i antybakteryjnych. Powłoka ta jest trwała bez względu na czas i intensywność użytkowania.

Twardość materaca

Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Nie jest prawdziwe twierdzenie, że im bardziej twardy materac, tym lepiej dla kręgosłupa.

  • Jeśli materac jest zbyt twardy, krew w miejscach ucisku nie krąży swobodnie, a mięśnie całą noc pracują, żeby utrzymać kręgosłup w odpowiedniej linii. Efektem jest „drętwienie” kończyn odczuwalne po przebudzeniu.
  • Jeśli materac jest zbyt miękki, ciało się w nim „zapada”, więc każda zmiana pozycji (nawet ta bezwolna, w czasie snu) wymaga pracy mięśni. Utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej linii to dodatkowy wysiłek, który nadwyręża mięśnie placów. Efekt to obolałe plecy o poranku.

Większość producentów podaje klasę twardości materaca na opakowaniu lub w opisie np. Karta Produktu (twardy, średni, miękki). Przed zakupem koniecznie sprawdź  lub zapytaj o twardość konkretnego modelu!

Wymiary

Przed zakupem konkretnego modelu wymierz dokładnie ramę łóżka i podaj Sprzedawcy jej szerokość, długość i głębokość – 3 wymiary. Pamiętaj, że materac musi być dobrze dopasowany do boków łóżka (nie więcej niż 2 cm wolnej przestrzeni pomiędzy ramą a materacem) i najlepiej 3-5 cm ponad górną krawędź ramy. Najpopularniejsze w Polsce rozmiary materaców to: 80/200, 90/200, 120/200, 140/200, 160/200, 180/200 i 200/200 cm. Jeśli kupisz łóżko o innych wymiarach możesz nie dobrać wybranego materaca – ze względów technologicznych nie ma możliwości wykonania niektórych modeli.

Kolorowych snów !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>