Materac dla osób z nadwagą !

Z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiących na nadwagę. Pojawia się także coraz więcej pytań o dobór materaca przy takich dolegliwościach.  Pytania zadają zwłaszcza klienci, którzy wcześniej mieli już doświadczenia z materacami źle dobranymi lub tez wybranymi zupełnie przypadkowo. Taki materac nie dość, że pozbawia możliwości komfortowego wypoczynku, może pogłębić schorzenia wynikające często z nadwagi to także – co bardzo istotne – jest dla użytkownika bardzo kosztowny. Ilość nocy przespanych na źle dobranym materacu od momentu jego zakupu do momentu uszkodzenia struktury wkładu uniemożliwiającej dalszą bezpieczną eksploatację – to zwykle nieco ponad połowa rzeczywistego okresu przewidzianego dla eksploatacji takiego produktu. Zatem prawie dwukrotnie zwiększa to jednostkowy koszt każdej doby użytkowania.

W materacach klasy wyższej, dobranych właściwie pod kątem preferencji i budowy ciała użytkownika – koszt jednostkowy doby użytkowania w prywatnej sypialni powinien się kształtować na poziomie 0,5-0,8 PLN.

Najczęstszym błędem powielanym przez producentów i sprzedawców materaców jest polecanie osobom o znacznej wadze materaca twardego lub zdecydowanie twardszego – zależnie od przyjętej skali – niż w przypadku osób o standardowej budowie ciała (zwykle jako granicę przyjmuje się 110-120 kg).

Sprzedawcy bardzo chętnie polecają osobom  z nadwagą materac zawierające twarde płyty np. kokosowe, czy z utwardzanej pianki poliuretanowej licząc na to, że twardość zewnętrznej warstwy łatwiej przeniesie duży ciężar użytkownika na całą objętość materaca  i ułatwi znalezienie najlepszej pozycji  do odpoczynku.

Warto zauważyć, że twarde lub utwardzane materace  nie służą naszemu zdrowiu, nie są szczególnie dobrze tolerowane przez prawidłowo rozwinięty kręgosłup, wpływają niekorzystnie na ukrwienie skóry i krążenie w tętnicach. W przypadku osób o znaczącej wadze, gdy nacisk na powierzchnię jest znacznie większy – te niekorzystne procesy nasilają się do tego stopnia, że stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Twarde materace jak wspomniano powyżej nie są trwałe. Są zwykle mniej odporne na dużą, jednostajnie przyłożoną siłę – w tym wypadku użytkownika odpoczywającego w ulubionej pozycji. Co w konsekwencji bardzo szybko spowoduje wyraźnie odkształcenie w miejscach największego nacisku – pod miednicą oraz na wysokości ramion i głowy. Można oczywiście nieco zmieniać charakterystykę materaca poprzez odpowiedni dobór stelaża elastycznego ale oprócz dodatkowych, znacznych kosztów – nie zawsze potrzebnych, tylko nieznacznie wydłużymy czas użytkowania samego materaca.

Równie ważnym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć  Sprzedawca lub inna osoba dobierająca materac – jest JAK ZAPEWNIĆ UŻYTKOWNIKOWI OPTYMALNY KOMFORT UŻYTKOWANIA? Pamiętajmy, że ogólną zasadą jest zapewnienie dobrego dopasowania wierzchniej, zewnętrznej warstwy materaca do kształtu ciała. Bardzo trudno wymagać spełnienia takiego warunku przez od materaca twardego lub jak czasem podają Sprzedawcy ultra twardego. Takie materace należy traktować jako produkty specjalistyczne dla użytkownika mającego zalecenie – najlepiej lekarskie do wyjątkowego utwardzenia powierzchni pod kręgosłupem.

Mając na uwadze trwałość produktu, tak aby użytkownik z uwagi na wysoką wagę nie był zmuszony do częstej, drogiej i kłopotliwej wymiany materaca w sypialni a przede wszystkim aby zapewnić mu optymalny komfort użytkowania proponujemy swoim klientom materace o dużej elastyczności zewnętrznej, wierzchniej warstwy. Zapewnia ją pianka wysoko-elastyczna o dużej gęstości oraz pianka lateksowa posiadająca oprócz wysokiej gęstości także bardzo dobrą elastyczność punktową – co oznacza, że powierzchnia materaca stanowi zbiór dużej ilości punktów które indywidualnie reagują na nacisk ciała użytkownika. Odpowiednią do dużej wagi ciała wytrzymałość materaca można uzyskać poprzez zwiększenie jego wysokości w stosunku do materaca dla osób o sylwetce standardowej. Można założyć, że już 18 cm wkładu materaca o gęstości pomiędzy 40-60 kg i odpowiedniej elastyczności może stanowić właściwe podparcie dla osób o wadze przewyższającej 120 kg. W niektórych wypadkach warto ustawić kolejność warstw w materacu tak aby jako zewnętrzną zastosować piankę wytrzymałą o dużej gęstości ale większej elastyczności, a w środku wkład o dużej twardości – dopasowana mata kokosowa, twarda pianka poliuretanowa, sprężyny kieszeniowe.

W przypadkach użytkowników o znacznej wadze a dodatkowo skomplikowanych schorzeniach np. układu krążenia czy kręgosłupa nie mają zastosowania używane przez producentów oznaczenia H2, H3, H4. Warto pamiętać o bardzo dokładnym określeniu swoich potrzeb i ewentualnych preferencji w rozmowie z doświadczonym i dobrze przeszkolonym Sprzedawcą.

Kolorowych snów !

Z oferty materaców HEVEA – dla osób o znacznej wadze można szczególnie polecić materace Comfort Royal, Body Comfort, Fitness Lateks oraz Rehabox Lateks lub nowość Comfort Body Max z funkcją clima lato-zima.

sypialnia hevea

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>