Jaki materac wybrać ?

Jaki materac wybrać ? *

Od łóżka w dużej mierze zależy twoje zdrowie i samopoczucie. Wygodny materac to zbawienie dla kręgosłupa i inwestycja w komfortowy wypoczynek. Jak więc wybrać ten odpowiedni i dostosować go do własnych potrzeb? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.
Złe ułożenie w czasie snu może powodować bóle kręgosłupa albo pogłębiać schorzenia. W związku z tym, że często zmieniamy pozycję, materac powinien zapewnić śpiącej osobie podparcie dla kręgosłupa, niezależnie od ułożenia ciała. Wybierając go, musisz jednak zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak wzost, waga czy twardość.

Wielkość materaca

Jednoosobowy materac powinien być dobrany tak, aby osoba na nim śpiąca miała ok. 10 cm zapasu z każdej strony. Musi być więc o 20 cm dłuższy niż wzrost danej osoby. Uniwersalny rozmiar takiego materaca to 100 x 200. Do sypialni małżeńskiej zazwyczaj wybiera się materac 160 x 200 lub zbliżonej wielkości. Tradycyjne rozmiary dziecięcych materacy to 60 x 120 lub 70 x 140.

Twardość

Tutaj w grę wchodzi waga ciała. Wybór twardości materaca uzależniony jest od idywidualnych preferancji, ale także pozycji śpiącego i ułożenia jego kręgosłupa. Powinien zapewniać mu jak największe odciążenie. Wyróżnia się zazwyczaj cztery klasy twardości:

1)     H1, miękki, do 60 kg.
2)     H2, średniej twardości, waga między 60 a 80 kg.
3)     H3, twardy, waga między 80 a 110 kg.
4)     H4, bardzo twardy, waga ponad 110 kg.

Dobrze dobrany materac to taki, który dopasowuje się do kształtu ciała. U osób śpiących na boku, ramiona powinny tworzyć z kręgosłupem i biodrami linię prostą. W pozycji na plecach, kręgosłup powinien przybrać kształt litery „S”.

Sprawdź czy twardość jest dla ciebie odpowiednia

Najprościej zrobisz to leżąc i wsuwając dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli wykonujesz tę czynność bez trudu, oznacza to, że materac jest dla ciebie za twardy. Jeśli musisz użyć dużo siły żeby wepchnąć dłoń, materac jest za miękki. Optymalnie będzie, jeśli napotkasz lekki opór. Sprawdź również czy twoje ciało się nie zapada i nie wymaga wysiłku przy zmianie pozycji. To będzie świadczyć o zbyt miękkim materacu. Jeśli natomiast twój kark i plecy cały czas pracują, żeby utrzymać ciało w linii prostej, materac jest za twardy.

Twardość materaca dla dwóch osób lepiej dostosować do cięższej osoby. Jeśli jest duża różnica wagi, warto zastanowić się nad dwoma, mniejszymi materacami.

Jaki rodzaj?

Materace mają bardzo różne wypełnienie i produkowane są z wielu, odmiennych od siebie materiałów. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów.

1)    Materac lateksowy 
•    Cechuje się wysoką elastycznością. Dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia prawidłową pozycję w czasie snu. Ponadto, nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Lity blok lateksu ma jednak kiepską wentylację, co może sprzyjać powstawaniu bakterii. W nowoczesnych materacach z lateksu znajdziecie rzędy pionowych otworów wymuszających szybką i skuteczną wentylację.
2)    Materac bonelowy (inaczej: sprężynowy)
•    Zdecydowanie przemawia za nim cena. Jest najtańszy ze wszystkich materacy. Specjalny system sprężyn silnie wypycha większy ciężar, ale słabiej lżejszy. Zazwyczaj jest twardy i nie dopasowuje się do kształtu ciała.
3)    Materac kieszeniowy 
•    To odmiana materaca sprężynowego. Ma dobrą elsastyczność, dzięki czemu wspiera kręgosłup podczas snu. Idealny dla dwojga, niezależnie od różnicy masy ciała, dzięki systemowi niepołączonych ze sobą sprężyn.
4)    Materac termoelastyczny
•    Wykonany z pianki termoelastycznej, dzięki czemu dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła. Zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek. Proponowany tym, którzy lubią miękkie materace lub osobom, które mają problemy z krążeniem tętniczym i potrzebują wierzchniej warstwy materaca nie powodującej ucisku w miejscu styku ciała i podłoża.
5)    Materac piankowy wysokoelastyczny
•    Ma dobrą wentylację, więc nie wchłania potu i pozwala skórze oddychać. Niestety, materace te są stosunkowo drogie.

Pamiętaj, że materac będzie ci służył przez lata. Dlatego tak ważne jest, aby zapewniał spokojny i komfortowy odpoczynek. Powinien pomagać zachowywać odpowiednią pozycję podczas snu i amortyzować twoje ruchy. Jeśli będziesz już w sklepie, to nie krępuj się i połóż na materacu. Spróbuj się odprężyć i rozluźnić mięśnie. To pozwoli ci dobrać materac zgodny z preferencjami.

WP_20151127_006
*Autorem testu jest  Martyna Krajewska. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Za serwisem allegro .pl

Jeden komentarz do “Jaki materac wybrać ?

  1. hej
    ja też nie zdawałam jak duży wpływ na sen i cały organizm ma dobry materac:) dopiero jak kupiłam swój (…) zrozumiałam ten problem:) a teraz wstaję wypoczęta i pełna energii:)

    edytowany przez Admin dn. 22/05/2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>