Zadbaj o sen

Zadbaj o sen

Szybkie tempo życia, nadgodziny w pracy, obowiązki w domu czy stres – ta bardzo częste przyczyny problemów ze snem. Zauważalne jest również to, iż coraz więcej z nas nie potrafi odpoczywać. Skutki mogą się okazać bardzo poważne. Warto więc zadbać o zdrowy sen, by poprawić jakość swojego życia.

Regularny tryb życia, aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz troska o odpowiednią temperaturę w sypialni to podstawy zdrowego snu.

To, jak śpimy, przekłada się na wiele aspektów naszego funkcjonowania. Działa to również w drugą stronę: to, jak żyjemy, ma ogromny wpływ na przebieg naszego snu. Warto więc zatroszczyć się o to, by nasze życie i na jawie, i we śnie miało swój zdrowy rytm.

Nie ilość, a jakość

Prowadzenie regularnego trybu życia jest mocnym fundamentem do tego, by nasz organizm zaczął sprawnie funkcjonować. Wstawanie o stałej porze dnia, niezależnie od twego, czy mamy dzień wolny od pracy czy nie, pozwoli naszemu organizmowi na zasypianie o stałych godzinach. Unikniemy wówczas problemów z zaśnięciem, ponieważ potrzeba snu będzie pojawiać się naturalnie.

Bardzo ważny jest ruch. Aktywność fizyczna jest wskazana przede wszystkim dla ludzi, których praca polega w głównej mierze na wysiłku umysłowym. Codziennie 30-minutowe ćwiczenia znacznie poprawią jakość snu. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym zasypiamy. Wnętrze powinno być regularnie wietrzone, szczególnie bezpośrednio przed porą nocną, by panująca w nim temperatura oscylowała pomiędzy 18-21 C. Równie ważne jest wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac, który dostosowuje się do wagi i kształtu ciała, pozwoli też na wygodny i spokojny sen przez całą noc. Należy pamiętać, by w sypialni nie wykonywać żadnych związanych z pracą i dniem codziennym, a wszelkie sprzęty elektroniczne bezwzględnie wyłączać przed snem.

*Autorką tekstu zamieszczonego w magazynie Pro Zdrowie jest Katarzyna Kotecka.

Jeden komentarz do “Zadbaj o sen

  1. Bardzo dobrze, że został poruszony tego typu temat. Sen jest bardzo ważny i wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Trzeba bezwzględnie dobrze wysypiać się, by sprawnie funkcjonować w ciągu dnia. Interesujący blog. Pozdrawiam. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>