Do czego nam potrzebny certyfikat?

W każdej branży i dziedzinie naszego codziennego życia jesteśmy zalewani produktami i wyrobami o różnej jakości. Zwykle kierujemy się ceną. Szufladkujemy produkty na tańsze, czasem wręcz jednorazowe, zwykle chińskie, droższe, mniej lub bardziej znane i te najdroższe, skoro tak tak to zapewne dobre jakościowo. Często nasza ocena poparta jest agresywną reklamą, którą pamiętamy i która skłania nas do wyboru określonego produktu. Cena to jedna z wielu kategorii dokonywania wyboru ale niestety nie zawsze wiąże się z całkowicie świadomym wyborem tego produktu, który jest dla nas najlepszy. Przez lata organizacje konsumenckie a często i sami producenci walczyli o stworzenie mechanizmów ułatwiających klientowi świadomy wybór i w sposób uniwersalny określający jakość produktu dostępnego na półkach. W ten sposób powstało wiele laurów i nagród konsumenckich, atestów branżowych oraz zunifikowanych certyfikatów określających podstawowe, wymierne parametry bezpieczeństwa i jakości wyrobu.

Szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić na certyfikat Oeko-Tex. Jest to wprowadzona w 1992 r. metoda certyfikacji wyrobów tekstylnych, włókienniczych, a ostatnio także  materiałów stanowiących elementy wyposażenia naszych mieszkań, które nie zawierają substancji toksycznych. Przyznawany jest przez członków  Międzynarodowego Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. W Polsce od 1 maja 2010 r.ośrodkiem mającym prawo wydawania certyfikatów Oeko-Tex jest Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Produkty, którym przyznano ten znak, są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka, m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i ekstrahowalnych metali ciężkich. Warto szukać znaku Oeko-Tex na odzieży, pościeli, materacach, meblach tapicerowanych, zasłonach, dywanach czy pluszowych zabawkach dla dzieci.

Dzianiny wykorzystywane w procesie produkcji materaców Hevea posiadają taki właśnie znak Oeko-Tex. Jest on regularnie odnawiany i świadczy o wysokiej jakości tekstyliów wykonywanych dla nas przez ZTK Teofilów w Łodzi.

oeko-tex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>